Technické památky výlety v okolí Prášil
Vyražte na rodinný výlet na některou z technických památek v okolí Prášil. Na výlet se můžete vydat na kole, pěší i popojet autem. Doporučujeme navštívit zejména Vchynicko-tetovský kanál nebo Čeňkovu pilu.

Vzdálenost 6 km. Významná technická památka. Kanál pro plavení dřeva vybudovaný v letech 1799-1801 inženýrem J. Rosenauerem jako spojnice řek Vydry a Křemelné. Kanál měl za úkol překonat nesplavný tok Vydry u Antýglu.
Délka kanálu je 14,4 km a výškový rozdíl 190 m. Umělé koryto je místy až 5 m široké. Na některých místech je kanál překlanut mostky. Do roku 1958 byl kanál částečně využíván až po obec Rokytu.
Dnes kanálem proudí pouze přebytečná voda, protože od rozvodny v Mosau je voda již vedena podzemním potrubím do akumulační nádrže Selský vrch.


Čeňkova pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou v Šumavských pláních. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava.
Kdysi skutečná pila byla pojmenovaná podle obchodníka se dřevem Čeňka Bubeníčka, který zde pilu v letech 1863-70 postavil. Dřevo se tehdy vázalo do vorů a plavilo po řece Otavě. Místo je rovněž známé pobytem Bedřicha Smetany, který sem v létě roku 1867 zavítal na návštěvu k majiteli pily. Na pravém břehu Otavy můžete najít tzv. Smetanův smrk, který sám Smetana tady zasadil.
Dnes se v osadě nachází funkční vodní elektrárna Čeňkova pila a vodní elektrárna Vydra z let 1934-1938. Elektrárny jsou funkční technickou památkou. V elektrárně Vydra je muzeum s veřejně přístupnou expozicí „Šumavská energie“, která zahrnuje historii hydroenergetiky na Šumavě, model elektrárny na Černém jezeře, model elektrárny Vydra, model Vchynicko-tetovského plavebního kanálu a přívodního potrubí k elektrárně Vydra. V případě příznivého počasí je možnost prohlídky i strojovny Čeňkovy.
Osada Čeňkova pila je východiskem naučné stezky Povydří, vodáckého sjezdu řeky Otavy a mnoha turistických, cyklistických a lyžařských tras.